Pierwsze przygody Harry’ego Pottera z perspektywy Puchonów


8 czerwca 2020 Tomek 0 Comment , , , ,

Harry Potter i kamień filozoficzny. Hufflepuff” to kolejne wydanie cieszącej się rekordową popularnością powieści J.K. Rowling. Brytyjka, która pierwszy tom swojej historii wydała ponad 20 lat temu, dalej związana jest z kolejnymi projektami związanymi z przygodami Harry’ego. Oprócz kolejnych filmów serii “Fantastyczne Zwierzęta” do gry wchodzą nowe wersje książek, istna gratka dla kolekcjonerów.

Co nowego względem poprzednika?

Nowa wersja “Kamienia Filozoficznego” nie odznacza się jedynie nową okładką. Rozszerzenie tytułu o “Hufflepuff” nie jest dziełem przypadku. Mający swoich wiernych fanów dom Hogwartu został opisany z całkowicie nowej perspektywy. Przeważnie będący w cieniu słynnego Gryffindoru i Slytherinu zostaje pokazany jako zbiorowisko uczciwych, pracowitych i spokojnych postaci o specyficznych cechach charakteru. Poznajemy najważniejszych założycieli domu, historię jego powstania oraz obyczaje, które wykształciły się na przestrzeni setek lat funkcjonowania dormitorium.

Książka to oprócz głównej historii również krótkie biografie najważniejszych członków domu Hufflepuff. Przykładem może być chociażby słynny Newton Skamander, będący idealnym przykładem statystycznego Puchona: bohater o równie wielkim sercu co niezdarny i latający z głową w chmurach. Oprócz głównego bohatera “Fantastycznych Zwierząt” usłyszymy wzmianki o założycielce Heldze Hufflepuff, ważnym dla “Czary Ognia” Cedriku Diggorym oraz opiekunie Grubym Mnichu.

Wydanie dla wiernych fanów czy początkujących?

Wielką zaletą nowej wersji historii J.K. Rowling jest jej wszechstronność. “Kamień Filozoficzny” jako pierwsza z siedmiu części serii jest idealnym wstępem dla dopiero co zaczynających z przygodami Harry’ego. Świetnie wprowadza w nowo odkryty świat magii, pozwala zapoznać się z wszystkimi bohaterami oraz jest napisana najmniej skomplikowanym językiem. Autorka prowadzi nas niemal za rękę przed cudowny świat Hogwartu.

Gdyby jednak trafiło na doświadczonego fana serii to ten też nie zostanie z niczym. Po pierwsze może odświeżyć sobie (być może najlepszą) część serii, a po drugie otrzyma garść zupełnie nowych informacji dodatkowych. Zaskakuje przede wszystkim historia relikwii Hogwartu czy dokładny opis historii Ceremonii Przydziału, które zawsze przykryte były pewną mgiełką tajemnicy. Ponadto wielką frajdą dla kogoś może być quiz sprawdzający wiedzę z całego uniwersum. Całość ozdobiona jest pięknymi rysunkami Levi’ego Pinfolda. Jak więc widać nikt nie musi obawiać się, że prezent będzie dla kogoś zaledwie powtórką z rozrywki.

Kawa zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com